مهندسان روسیه روش دریافت  انرژی ارزان از  انرژی جنبشی  امواج را پیدا کرد هاند. ایده تبدیل انرژی امواج به برق چیز تازه ای نیست. در قرن نوزدهم، اولین سفارش ساخت تجهیزات برای  نیروگاه موج  در پاریس ارائه شده بود.  در زمان حاضر، استفاده از نیروی امواج، یکی از  جهات آینده دار  توسعه و پیشرفت رشته انرژتیک  امن از لحاظ اکولوژی است.  اما استفاده از  نیروگاه های  موجی نیاز به شرایط خاصی دارد.  امواج باید دارای ارتفاع  و شدت خاصی باشند.  اینگونه نیروگاهها نمی توانند با امواج موچک و کوتاه کار کنند و ساخت آنها دور از سواحلی که تحت طوفانهای شدید قرار می گیرند ، محتاج سرمایه زیاد و تجهیزات ومتخصصان خاصی است.

طراحان روسیه  نیروگاه موجی بمراتب ارزان تری برای تولید برق و بهره برداری از آن را ساخته اند.  این نیروگاه  شبکه ای شناور است که بر سطح آبها قرار می گیرد و  با کمک لنگرهای ویژه ای به بستر دریا محکم می شود.  کمپرسوری که  روی امواج قراردارد  هنگام حرکت آنها،  هوا را کمپرس می کند و این هوا از طریق شلنگ خود ویژه ای به ساحل منتقل می شود که ژنراتور برقی  انرژی  هوای کمپرس شده را  به برق تبدیل می کند.

طراحان برای تهیه نیروگاه  شبکه ای موجی ، پیشنهاد می کنند از  ماده سبک پلیمری استفاده شود.  این ماده  قابل اطمینان و ارزان تر از  فلز است که در آب زنگ نمی زند.  و به دلیل آنکه تمام این سازه متحرک است، نیازی به ساخت  پایه بتونی بر بستر دریا  و یا کشیدن کابل و لوله نیست.

یکی دیگر از امتیازات  طرح روسی در مقایسه با انواع خارجی آن است که  با کمک این نیروگاه می توان در صورت وجود امواج کوتاه نیز برق تولید کرد. قدرت آن را می توان  به حساب تعداد شبکه های شناور تنظیم کرد.  علاوه بر آن می توان شبکه را به اندازه و اشکال مختلف ساخت که  جای هر چه کمتری اشغال کند.

به گفته طراحان این نیروگاه جدید، حتی افراد ساده و ماهیگیران نیز می توانند سرویس دهی  به آن را به عهده بگیرند. برای تعمیر و یا قراردادن روی آب نیازی به حضور  متخصصان حرفه ای نیست.

نیروگاه برق موجی روسیه هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته است.  اما طراحان آن معتقدند که پس از مدتی  مصرف کنندگان  چنین نیروگاهی یافت شود.  به دلیل  خصوصیات فنی خوبش، این نیروگاه، می تواند در مناطق گوناگون مورداستفاده قرار بگیرد- از  خاور دور روسیه  تا سواحل اروپا و سواحل غربی و شرقی  آمریکا و ژاپن و کشورهای جزیره ای آسیا

/ 0 نظر / 7 بازدید