دو سال پیش دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه  فرمانی در باره صرفه جویی در انرژی  و افزایش کارآیی انرژتیک را به امضا رساند.  از جمله این فرمان  بر تولید لامپ های  سیمابی – رشته ای محدودیت برقرار می کند.  از سال 2011 میلادی در روسیه تولید  و فروش  لامپ های سیمابی  100 وات و بیشتر  متوقف شده است ودر آینده، قرار است  تولید لامپ های کم قدرت دیگر نیز  متوقف شود.  از اهالی خواسته می شود، فقط از لامپ های کم مصرف استفاده کنند.
در این رابطه در روسیه از امتیازات  و نواقص لامپ های  سیمابی و  کم مصرف صحبت شد.  به عنوان یکی از خصوصیات خوب لامپ های کم مصرف، نور  خوب و مدت مصرف طولانی آن ذکر می شود.  اما از نواقص این لامپ  این نکته یادآورمی شود که انسان نمی تواند نزدیک تر از 30 سانتیمتر به این لامپ ها قرارداشته باشد و از آنها  نمی توان در  دمای پایین استفاده کرد و علاوه بر آن این لامپ ها دارای جیوه و  فسفر هستند و مهمتر ازهمه قیمت آنها زیاد است.  به این دلیل  دانشمندان روسیه به یافتن  راه  و روشی که بتوان  لامپ های سنتی سیمابی را تکامل بخشید  ادامه می دهند.
اصل کار  لامپ های سیمابی بر تغییر خاصیت نیروی برقی نهفته است که از طریق رشته  سیمی  به نور مبدل می شود.  بر اثر  جریان برق، این رشته سیمی  تا نور شدید گرم می شود.
 مهمترین نقص لامپ های سیمابی د راین است که  برای تولید نور ، فقط از 5 درصد  برق مصرفی  استفاده می شود و باقی  به گرما تبدیل می شود.  یوری ماکاروف مهندس  انستیتوی هواپیمایی  مسکو  چاره این کار را پیدا کرده است.
لامپ ساخته شده توسط او  بر اساس  لامپ های استاندارد سیمابی با پایه فلزی درداخل است.  اما در داخل محفظه  شیشه ای جایگاه رشته سیمی، یک جایگاه نازک دیگر در محل حداکثر دما  قرار می گیرد که از شبکه  فلزی  و یا پارچه  مقاوم درمقابل گرما  درست شده است.  روی این محفظه  بطور مساوی  لایه ای از  لومینوفور  دارای دمای بالا  کشیده شده است – این ماده ای است که می تواند  انرژی دریافتی را به نور تبدیل کند.
 پس از  روشن شدن چنین لامپی، فنر داخلی  تقریباً بلافاصله لومینوفور را  تا 1500 درجه سانتیگراد  گرم می کند و  لامپ شروع به نورپردازی می کند.  به عنوان  لومینوفور  دارای دمای بالا می توان از سولفید روی  و یا سدیم  و پتاسیم  و دیگر  فلزات  استفاده کرد.
 درخشش  اینگونه لامپ ها  دو – سه برابر  بیش از لامپ های فنری خواهد بود . به این دلیل نور  لامپ 40 واتی  برابر لامپ عادی 150 واتی خواهد بود.  در عین حال 80-70 درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.
به گفته  مخترع این لامپ، برای تولید سریال آن  فقط نیاز به  حداقل مدرنیزه کردن  کارخانه های تولید لامپ هست.  قیمت یک لامپ از این نوع  از 10 روبل بیشتر نخواهد بود، یعنی چیزی حدود سه دلار.

/ 0 نظر / 9 بازدید