نقش جلبک در حذف جیوه و دیگر فلزات سنگین

روش‌های فیزیکی و شیمیایی نظیر فرآیندهای‌ترسیب شیمیایی، تبادل یون، *****اسیون غشایی، انعقاد و لخته‌سازی و جذب روی کربن فعال، برخی از متداول‌ترین فرآیندهای تصفیه هستند که مورد استفاده قرار گرفته‌اند. کاربرد هر کدام از روش‌ها مزایا و محدودیت‌هایی دارد. معمولاً روش‌های فیزیک و شیمیایی نیازمند

سرمایه گذاری بالا و هزینه‌های زیاد بهره برداری هستند. برخی از این روش‌ها نیازمندی‌های قانونی برای دفع فاضلاب در محیط را فراهم نمی‌کنند و مشکلات دفع لجن را همراه دارند. این در حالی است که امروزه موضوع استفاده از بسترهای کم‌هزینه برای حذف فلزات به صورت کاملاً برجسته‌ای مورد توجه قرار گرفته است.

مطالعات مختلف نشان داده است که روش‌های بیولوژیکی می‌تواند شرایط اقتصادی‌تر و کارآمدتری را در مقایسه با بسیاری از روش‌های فیزیک و شیمیایی فراهم کند. استفاده از عوامل بیولوژیکی برای حذف و بازیافت از آب‌های آلوده سال‌ها است که در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. بسیاری از پژوهشگران حذف جیوه و دیگر فلزات سنگین را به وسیله میکروارگانیسم‌ها مشاهده کرده‌اند اما برای تشخیص مکانیسم‌ها با مشکل مواجه بوده‌اند. امروزه حذف فلزات سنگین بر پایه جذب فعال و همچنین جذب انفعالی به وسیله میکروارگانیسم‌ها مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از گزارش‌ها حاکی است که توانایی میکروارگانیسم‌ها در تبادل یون‌های فلزی بیش از رزین‌های تجارتی تبادل یون است.

در سال‌های اخیر، استفاده از میکروارگانیسم‌ها در تصفیه مواد زائد خطرناک آلی و معدنی بیش از پیش متداول شده است. توانایی جذب و پذیرش فلزات سنگین مختلف از محیط زیست به وسیله انواع میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها، اکتینومیست‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها به اثبات رسیده است. این توانایی می‌تواند از طریق مکانیسم‌های متفاوتی شامل فرآیندهای فیزیک و شیمیایی جذب در سطح دیواره سلولی و مکانیسم‌های مرتبط با متابولیسم میکروبی نظیر انتقال و رسوب‌دهی اعمال شود. سلول‌های زنده و مرده میکروبی می‌توانند جذب فلزات سنگین از جمله جیوه را انجام دهند. این عمل می‌تواند به وسیله‌ ترکیبات ‌ترشح شده از سلول‌ها مثل انواع متابولیت‌های سلولی،‌ترکیبات پلی ساکاریدی و دیگر اجزای دیواره سلولی انجام شود. مکانیسم‌های جذب به وسیله سلول‌های مرده و زنده با هم متفاوت است و میزان جذب، ظرفیت پذیرش و تغلیظ فلزات در میکروارگانیسم‌های مختلف نیز یکسان نیست.

با توجه به ارزان و در دسترس بودن جلبک می‌توان از آن برای حذف فلزات سنگین به ویژه جیوه که یکی از معضلات محیط زیست کشور است، استفاده کرد و به راحتی حتی فاضلاب دندانپزشکی‌ها که حاوی جیوه است و در حال حاضر به زهکش‌های آب سطحی خیابان‌ها یا چاه‌های جاذب وارد می‌شود را می‌توان با کمک جلبک تصفیه کرد.

می‌توان جلبک‌ها را با استفاده از روش‌های نوین بیوتکنولوژی به گونه‌ای پرورش داد که حذف رضایت‌بخشی از فلزات سنگین انجام دهند.

/ 3 نظر / 10 بازدید
علی

با عرض سلام و خسته نباشید من فقط همین مطلب شما که در رابطه با حذف فلزات سنگین هست رو خوندم و برام بسیار جالب بود، من راجب این موضوع مطلب زیاد خوندم ولی نوشته شما کوتاه و خلاصه و بسیار مفید بود. امیدوارم بتونید در رابطه با حذف فلزات سنگین با روش electromigration به من کمک کنید. من مطلبی فارسی می خوام در این مورد، ایمیلمو گذاشتم واستون. مرسی از لطفتون. به امید نوشته های کاربردی بعدی شما.

علی

سلام عذر میخوام اما فکر کنم فراموش کردید به درخواست من جواب بدید، آخه من خیلی فوری به این مطلب نیاز دارم! اگه لطف کنید و کمکم نمایید ممنون میشم مرسی