دریاچه گهرنگینی بر دامن اشترانکوه:

این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است که در ارتفاع 2400متری از سطح دریا قرار دارد. حداکثر عمق آب 28 متر و طول دریاچه 2500 متر و عرض آن 450 متر است . که عریض ترین بخش آن نزدیک به 800 متر است.کف دریاچه دارای بستر سنگی میباشد.رنگ آب دریاچه شفاف و عاری از هرگونه کدورت و بسیار زیبا است و به علت بازتابش نور و شکست آن دریاچه فیروزه ای جلوه میکند.

در سال 1340 سرپرست وقت اداره محیطبانی و شکاربانی لرستان مرحوم سرهنگ جشنیان تعدادی ماهی سیاه بومی را از رودخانه های اطراف صید و در دریاچه گهر بزرگ رها کردند و متعاقبا ایشان در سال 1352 حدود بیست هزار قطعه ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز به وسیله هواپیما در دریاچه ریخته شد که ازدیاد نسل کردند و ظاهرا اینگونه تا دریاچه کوچک و چم چید نیز رفته اند.

دریاچه گهر کوچک در حدود 2کیلومتر تا گله گهر فاصله دارد که در ارتفاع 2470 متری از سطح دریا قرار گرفته است . گهر کوچک همانند برادر بزرگ خود بر اثر لغزش زمین به وجود آمده است و وسعت تقریبی آن حدود7 هکتار و طول آن حدود500 متر و عرض آن 150 متر است.حداکثر عمق آن4 متر است.

دریاچه گهر بر اثر رانش زمین و ریزش سنگها از یخچال جنوبی اشترانکوه سبب شده که این ریزش ها سد طبیعی بر سر راه گذر آبهای جاری ایجاد کند و موجب پیدایش دریاچه گهر شده است.زمین شناسان معتقدند که دریاچه گهر 80 تا 200 متر بالاتر از سطح فعلی بوده است که حرکات و لغزشهای بعدی سبب تشکیل فرم امروزی شده است.

 لفظ گهر به زبان محلی یعنی محلی که آب در آن جمع میشود به صورت آبگیریا تالاب.

دره نی گا بزرگ و کوچک:

در امتداد تنگه تاپله به دریاچه گهر میرسیم که بعد از دریاچه بزرگ تنگ نی گا بزرگ شروع میشود که تا بنار پنبه کار ادامه می یابد.علت بزرگ نامیدن آن وسعت پهنای این قسمت از تنگه میباشد در شمال نی گا بزرگ اشترانکوه قرار دارد.

نی گاه کوچک : چون عرض این تنگ از نی گا بزرگ بسیار کمتر است به این نام شهرت یافته است . این تنگ از بنارپنبه کار شروع می شود و تا روستای ( تی ) ادامه دارددر شمال تنگ ارتفاعات زیبای پریز قراردارد . دره نی گا کوچک مجموعه ای از دیواره های عظیم و ناشناخته و زیبایی است که به حق میتوان از آن به نام گراند کانیون نام برد.

 

مسیر حرکت به سمت دریاچه گهر

دریاچه گهررا شاید بتوان گفت به حق یکی از زیباترین و یا شاید نادر ترین دریاچه های کوهستانی ایران باشد به راستی هر کسی که از این دریاچه دیدن کرده به وجود زیبای خداوند به خاطر وجود چنین طبیعت زیبایی پی برده است

این دریاچه از سالیان دور مورد بازدید گردشگران و کوهنوردان در همه فصول سال بوده است همه گردشگرانی که از این دریاچه چه دیدن کرده اند و چه دیدن نکرده باشند از این دریاچه تعریف کرده اند و وصف بی مثالش را کرده است

تنها راه این دریاچه از شهرستان دورود می باشد و از جای دیگری امکان رسیدن به دریاچه نمی باشد مسیری که از دورود میگذرد قدیمی ترین و مطمئن ترین راه جهت رسیدن به دریاچه می باشد .

بعد از رسیدن به شهرستان دورود از طریق ماشین های باری وانت و یا شخصی به سمت چشمه خرم یا چشمه گهر حرکت میکنیم که مسیری پرپیچ و خم و زیبا و انبوه از درختان بلوط می باشد حدود 1 ساعت تا رسیدن به چشمه خرم بطول می انجامد در بین مسیر نیز از محیط بانی باید حتما برگه تردد دریافت نمود بعد از رسیدن به چشمه خرم که دارای چشمه پر آب و سرد میباشد و دارای مرکز محیط بانی و مکانهایی برای استراحت گروهها می باشد بعد از آماده شدن از مسیری کاملا مشخص و پاکوب به سمت دریاچه حرکت میکنیم ابتدای مسیر با کمی سراشیبی شروع شده و کم کم مسیر هموار تر میشود بعد از گذشت 1الی 1:30 ساعت به محلی می رسیم به نام پنبه کار که در بهار با رویش شقایق های وحشی و لاله های واژگون مانند فرشی خود نمایی میکند در ایام تابستان چادر سیاه محلی برپا میکنند جهت فروش مواد غذایی از این نقطه به بعد باید از مسیر سرازیری به سمت پایین حرکت کنیم حدود 45 دقیقه طول میکشد تا به پایین پنبه کار برسیم که انتهای این مسیر چشمه ای با نام چشمه پنبه کار وجود دارد که بعد از استراحت کوتاه به مسیر خود ادامه میدهیم از اینجا به بعد مسیر ما همراه با رودخانه ای است که از دریاچه گهر به سمت مخالف ما حرکت میکند و ادامه مسیر رودخانه به سمت دره معروف و بکر نی گاه که یکی از زیباترین و جالب ترین دره های لرستان و کشور می باشد ادامه مسیر ما تخت و هموار می باشد در بین را به چشمه آب سفید می رسم که آبی گوارا و سرد که طاقت فرو بردن دست در آن وجود ندارد دارد ٬ادامه مسیر می دهیم تا به ابتدای مسیری به طول 150 متر سراشیبی برسیم که به نام خدا قوت مشهور می باشد چون انتهای راه می باشد و گردشگران خسته از راه هستند برایشان کمی سخت می باشد و حتما استراحتی کوتاه نیاز می باشد بعد از رد کردن خدا قوت حدود 15 دقیقه راهپیمایی کرده تا به نگین زیبای اشترانکوه برسیم با دیدن دریاچه خستگی راه از بدن بیرون می رود واقعا زیباست که با نمای اشترانکوه زیباتر جلوه میکند

  

          

 

/ 0 نظر / 4 بازدید